четвер, 6 березня 2014 р.

Створення відеокліпів і відеоефектів

Для створення відео кліпів використовують відеоредактори.
Відеокліп, або кліп (від англ. clip— частина фільму або невеликий відеоролик, що супроводжує музичний твір) — коротка за тривалістю частина відео.
Відеоредактор— це програма, яка містить набір інструментів, за допомогою яких опрацьовують відеофайли на комп’ютері.

Різні відеоредактори мають різний набір вказівок та інструментів для опрацювання відеофайлів. Якщо на комп’ютері необхідно опрацьовувати відео, то він має відповідати таким мінімальним системним вимогам: процесор по тужністю не нижче ніж 600 МГц (наприклад, Intel Pentium III, AMD Athlon тощо), 128 Мбайт ОЗП, 2 Гбайти вільного простору на диску, наявність пристрою звукозапису (для запису звуку із зовнішніх джерел) та пристрою відеозапису (для запису відео із зовнішніх джерел). Основною вимогою для можливості перенесення відео з відеокамери є наявність роз’єму FireWire, карти відео захоплення або відеовходу на відеокарті.

До складу операційної системи  Windows XP входить відео редактор WindowsMovieMaker. Працюючи з ним, можна видаляти зайві кадри з відеозапису, розташовувати відеофрагменти в будьякій послідовності, додавати музичні файли, голосовий супровід, титри тощо.
Існують також інші відеоредактори, зокрема MSProducer, Adobe After Effects, Adobe Premiere, PinnacleStudio, Ulead VideoStudio, VirtualDub тощо.
На зміну програмі WindowsMovieMaker в опера ційній системі Windows Vista було створено відеоредактор Windows Live Movie Maker.
За допомогою відеоредактора створюється проект — файл, що містить відомості про порядок розташування та час відтворення зображень, аудіо та відеокліпів, відеопереходи, відеоефекти, назви, титри тощо.
Після збереження проекту його файл можна відкрити пізніше за допомогою відеоредактора та внести в нього зміни. Проекти, створені у WindowsMovieMaker, мають розширення mswmm.
Готовий проект може бути збережений як фільм — відеофайл у відповідному форматі, наприклад WMV. Фільм можна зберегти на комп’ютері чи компакт-диску, відправити електронною поштою чи розмістити в Інтернеті.
Програма Windows MovieMaker?
Крім стандартних елементів вікна, зокрема рядка меню та панелі інструментів, вікно відеоредактора Windows MovieMaker містить також спеціальні елементи для відеоредакторів.
Не всі елементи одночасно відображаються у вікні. Залежно від етапу роботи з відеокліпом можна використовувати такі елементи:
  • панель Операцій з фільмами (1), що подає вказівки, найбільш використовувані під час створення відеокліпу;
  • панель Збірок (2), на якій відображаються збірки імпортованих мультимедійних об’єктів і колекції відеоефектів та відеопереходів;
  •  панель Вмісту (3), на якій відображаються кліпи, що входять до обраної збірки;
  •  вікно Попереднього перегляду (4), яке використовується для перегляду як окремих кліпів, так і всього проекту перед збереженням,
  • область, в якій створюються і монтуються проекти, що може відображатися у вигляді Аркуша розкадрування (5) або Шкали часу (6).

Збірка — це сукупність вихідних мультимедійних об’єктів, що використовується під час створення фільму.
Мультимедійні об’єкти — зображення, аудіо та відео кліпи — додаються до збірок з відповідних файлів або з камери.
Аркуш розкадрування використовується для перегляду та зміни послідовності кліпів проекту, перегляду доданих відео ефектів та відео переходів. Аудіо кліпи, додані до проекту, не відображаються на Аркуші розкадрування, вони відображаються на Шкалі часу. За допомогою шкали часу можна переглядати та налаштовувати часові параметри кліпів проекту. За допомогою кнопок на шкалі часу можна виконувати такі операції, як зміна вигляду проекту, збільшення чи зменшення деталей проекту, запис звукового супроводу, налаштування рівня звуку тощо.
Керувати зовнішнім виглядом вікна можна за допомогою вказівок меню Вигляд або відповідних кнопок на панелі інструментів чи на Аркуші розкадрування/Шкалі часу.

Додавання мультимедійних об’єктів Збірок
Відеокліп, що створюється за допомогою Windows MovieMaker, може містити відеофрагменти, аудіозаписи та статичні зображення.
Для додавання до проекту мультимедійних об’єктів, що зберігаються у файлах, можна виконати вказівку Файл/Імпорт до збірок або скористатися вказівками з панелі операцій з фільмами, що містяться в розділі Запис відео: Імпорт відео, Імпорт зображень, Імпорт звуку або музики.
Програма Windows MovieMaker не зберігає в проекті копію імпортованого файла — створюється кліп, що посилається на вихідний файл. Тому після імпорту файлів до проекту не слід переміщувати, перейменовувати чи видаляти вихідні файли.
Під час імпортування кожного відеозапису автоматично створюється нова збірка, ім’я якої збігається з назвою імпортованого файла. Крім того, якщо підчас імпортування відео у діалоговому вікні Імпорт файла встановлено прапорець Створити кліпи для файлів відео (7), програма  Windows MovieMaker автоматично розбиває відеоматеріал на відеокліпи — фрагменти, що мають різний час відтворення. Такий поділ на кліпи  полегшує процес редагування під час монтування фільму, оскільки користувач може враховувати ключові точки відеозапису і редагувати лише окремі його частини.
Аудіофайли та зображення імпортуються до збірки, що обрана на панелі Збірки.
Формати файлів, які можна імпортувати до програми Windows MovieMaker
Файли не всіх мультимедійних форматів можна імпортувати до проекту Мультимедійні файли.
Розширення файлів, які можна імпортувати до проекту:
Відеозаписи asf, avi, m1v, mp2, mp2v, mpe, mpeg, mpg, mpv2, wm і wmv
Аудіозаписи aif, aifc, aiff, asf, au, mp2, mp3, mpa, snd, wav і wma
Зображення bmp, dib, emf, gif, jfif, jpe, jpeg, jpg, png, tif, tiff і wmf
У випадку, якщо мультимедійні об’єкти збережені у форматах, що не підтримуються програмою Windows MovieMaker, для використання в проекті їх слід спочатку конвертувати до одного з мультимедійних форматів.
Створення проекту за допомогою майстра
Першим кроком у створенні проекту є формування збірки матеріалів, що будуть використовуватися.
За допомогою майстра можна швидко створити фільм на основі обраних кліпів. Для застосування майстра мають виконуватися такі умови:
·         збірка чи кілька кліпів мають бути виділені на панелі Збірки або панелі Вмісту,
·         час відтворення обраного відео та/чи зображень має бути не менше ніж 30 с; якщо фільм міститиме аудіозапис, то час його відтворення також має бути не менше ніж 30 с.
Для створення проекту за допомогою майстра можна скористатися одним із способів: вибрати в меню вказівку Сервіс/Автофільм або на панелі Операцій з фільмами в розділі Монтаж фільму вибрати вказівку Створення автофільму. Далі в області Вибрати вид монтажу автофільму слід вибрати один з можливих видів, у разі потреби ввести назву фільму, вибрати звук або фонову музику та вибрати посилання Готово, можна монтувати фільм.
Розділення відео кліпу на два
Під час імпортування відеозапису автоматично утворюються відео кліпи, які інколи потребують додаткового редагування: поділу на кілька частин, об’єднання кліпів чи приховування початку чи кінця кліпу.

Час відтворення деяких кліпів достатньо великий. Якщо потрібно видалити кадри чи додати відео переходи в середині кліпу, то кліп можна розділити. Поділ кліпу на два відбувається саме в тому місці кліпу, де потрібно. Для цього слід виділити кліп на панелі Вмісту або Аркуші розкадрування/Шкалі часу та розпочати його відтворення у вікні Попереднього перегляду  за допомогою відповідної кнопки або вказівки меню  Відтворення/ Відтворити кліп. У тому місці кліпу, де його потрібно розділити, слід Призупинити кліп та натиснути кнопку Розділення кліпу на дві частини на поточному кадрі або виконати вказівку Кліп/Розділити.
Об’єднання кількох відеокліпів
Windows MovieMaker надає можливість об’єднувати два чи кілька суміжних відео кліпів, тобто таких відео кліпів, які були відзняті разом і продовжують один одного. Об’єднання кліпів зручно виконувати, якщо в збірці утворилося кілька коротких відео кліпів, в які не потрібно вносити змін, і після об’єднання вони можуть бути використані як один кліп.
Об’єднання суміжних кліпів можна виконати на панелі Вмісту або на Аркуші розкадрування/Шкалі часу. Для цього слід виділити потрібні відео кліпи та виконати вказівку меню Кліп/Об’єднати або вказівку Об’єднати з контекстного меню виділених кліпів.
Приховування початку чи кінця відеокліпу
Кліпи можуть містити фрагменти, які не потрібно відтворювати у фільмі. Якщо такі фрагменти розташовано на початку чи наприкінці кліпу, їх можна приховати — «обрізати» початок чи кінець кліпу.
Це можна зробити на Шкалі часу. Кожен виділений кліп має початкову точку монтування та кінцеву точку монтування. Під час наведення вказівника мишки на точки монтування його вигляд змінюється на двонапрямлену червону стрілку, при цьому можна натиснути ліву клавішу мишки і виконати протягування, що дозволить «обрізати» кліп.
Під час приховування частин кліпу дані не видаляються з матеріалів джерела. За потреби в подальшому можна видалити встановлені точки монтування та повернутися до вихідної довжини кліпу.
Додавання відеоефектів до кліпів
Іноді реалізувати задум автора допомагають відео ефекти, які можна додавати до кліпів. Наприклад, можна збільшити чи зменшити швидкість відтворення окремого кліпу, застосувати ефекти «старого фільму», ніби за писаного на плівці, відтворити кліп у чорно-білому вигляді тощо.
Перелік усіх доступних відео ефектів можна побачити на панелі Вмісту, якщо відкрити збірку Відео ефекти на панелі Збірка або зі списку збірок на панелі інструментів. Перелік відео ефектів також буде відображений на панелі Вмісту, якщо на панелі Операцій з фільмами  в розділі Монтаж фільму вибрати вказівку Перегляд відео ефектів.
Перш ніж застосувати певний відео ефект до кліпу, доцільно переглянути, як він впливатиме на відтворення. Для цього достатньо виділити відео ефект на панелі Вмісту та відтворити його у вікні Попереднього перегляду.

Щоб додати до кліпу обраний відео ефект, його слід перетягнути лівою клавішею мишки на потрібний кліп на Аркуші розкадрування або Шкалі часу.
Дізнатися, на які з кліпів накладено відео ефекти, допоможе позначка на ескізі кліпу на Аркуші розкадрування чи Шкалі часу — зірочка синього кольору.
Додавання відеопереходів між кліпами чи зображеннями
Аналогічно до використання анімаційних ефектів зміни слайдів у комп’ютерних презентаціях, під час створення фільму можна додавати відео переходи між окремими кліпами. Перелік відео переходів міститься в збірці Відеопереходи.
Відобразити його на панелі Вмісту так само, як і відео ефекти, можна різними способами.
Додавати відео переходи до проекту зручно на Аркуші розкадрування — для цього достатньо перетягнути лівою клавішею мишки потрібний відео перехід на прямокутник, що розміщений між кліпами.

Додати відео перехід можна також і на  Шкалі часу — в такому випадку слід перетягнути обраний відеоперехід на межу між кліпами.
Створення назви й титрів
Використовуючи назви й титри, можна додати до проекту назву фільму, пояснення чи коментарі до окремих кліпів, титри наприкінці фільму з відомостями про авторів, використані матеріали тощо.
Щоб додати назви чи титри, можна виконати вказівку Сервіс/Назви й титри або на панелі Операцій з фільмами в розділі Монтаж фільму вибрати посилання Створення назв і титрів.
У вікні Де додати назву? слід обрати один із можливих варіантів вставляння назви чи титрів. Далі пропонується ввести потрібний текст та, за потреби, змінити деякі параметри форматування тексту та анімацію.
Вибір посилання Готово завершує створення назви чи титрів, для яких можуть бути використані окремі кадри, що містять назву фільму, назву кліпу чи титри в кінці фільму, або ж назву кліпу можна додавати до наявного кліпу.
Додавання музичного супроводу
та налаштувати часових параметрів відео та аудіо
Відеозаписи, записані на відеокамеру чи імпортовані з файлів, можуть містити й звук. У випадку, якщо відеозапис ще не містить звуку або не потрібно відтворювати наявний звук, можна додати до відеокліпу інший музичний супровід або звуковий коментар.
Шкала часу, крім доріжки Відео, містить також доріжки Звук та Звук або музика, до яких можна додавати аудіокліпи чи звуковий коментар.
Дуже рідко трапляється ситуація, коли тривалість відео та аудіо однакові, тому потрібно налаштовувати часові параметри. Отримати відеозапис чи аудіокліп потрібної тривалості можна різними способами: приховати початок чи кінець певних відео чи аудіокліпів, застосувати відеоефекти Прискорення, у два рази або Уповільнення, у два рази відповідно для зменшення чи збільшення тривалості кліпу, додати до відеокліпу назви, титри чи додаткові зображення тощо. Тривалість відображення зображень та відеопереходів можна змінювати на Шкалі часу або за допомогою відповідних параметрів, що задані за замовчуванням.
У випадку, якщо аудіозапис, розміщений на Шкалі часу, буде відтворюватися не повністю, до нього можуть бути застосовані ефекти Поява або Зникнення. Для цього можна скористатися вказівкою Кліп/Аудіо або контекстним меню аудіокліпу на Шкалі часу. Крім того, для аудіокліпу можна регулювати гучність відтворення звуку чи вимикати звук, який не потрібно відтворювати.
Збереження створеного відео кліпу у форматі відео
Після завершення роботи над проектом можна зберегти готовий відеокліп як фільм у форматі відео. Для цього слід виконати вказівку Файл/Зберегти файл фільму, виконання якої запускає  Майстер збереження фільмів. Залежно від того, де потрібно зберегти фільм, може бути обраний один із запропонованих варіантів. На наступних кроках роботи Майстра збереження фільмів пропонується вказати ім’я файла та параметри, що впливають на якість відео та обсяг файла, але можна не змінювати параметри, запропоновані за замовчуванням.
Додавання коментарю у вигляді голосового супроводу
За допомогою вказівки  Кліп/Шкала часу мовленнєвого супроводу або відповідної кнопки на Шкалі часу можна записати голосовий коментар з описом подій, що відображаються у відеозаписі.
Перед початком запису звукового коментаря слід відобразити Шкалу часу та встановити індикатор відтворення у місце відеозапису, де потрібно почати коментар, але в цьому положенні доріжка Звук чи Звук або музика має бути порожньою.
У вікні Шкала часу мовленнєвого супроводу за потреби можна встанови  ти додаткові параметри та натиснути кнопку Запустити. У процесі запису коментаря у вікні Попереднього перегляду відображається відеозапис, що дає змогу синхронізувати коментар з відео. Для завершення запису слід натиснути кнопку Зупинити, далі буде запропоновано ввести ім’я файла, до якого буде записано коментар.
За замовчуванням створений аудіофайл зберігається у форматі WMA у папці Мої документи\Мої відеозаписи\Мовленнєвий супровід.

Записаний коментар автоматично імпортується до поточної збірки та додається до доріжки Звук чи Звук або музика з того місця, де почався запис.

Немає коментарів:

Дописати коментар