вівторок, 29 жовтня 2013 р.

Програмні засоби навчання іноземних мов

Електронні словники, перекладачі й навчальні програми вивчення іноземних мов та інших тем поділяються на два види: онлайн, якими можна користуватися  в Інтернеті і офлайн, які встановлюються на копмютері.
Електронні словники
Є декілька категорій електронних словників: мовні, орфографічні, тлумачні, енциклопедичні.
Словник.net (www.slovnyk.net)   найповніший та найактуальніший універсальний тлумачний словник української мови в мережі. Він містить понад 220000 словникових статей та понад 20000 фразеологізмів. У ньому пояснено економічні, юридичні, медичні літературні, будівельні, історичні, кулінарні та інші терміни.
Електронний словник  призначений для перекладу окремих слів і термінів офлайн. Зручний інтерфейс та якісні  базові тематичні словники – сприяє популярності програми. Словник забезпечує переклад з російської, італійської, іспанської, турецької, китайської на українську мову, а також навпаки.
«Мультиплекс» http://online.multilex.ru/ електронний словник, який є незамінним помічником під час вивчення іноземних мов. Цей словник має зручний та простий інтерфейс, високу швидкість пошуку слів, багату словникову базу. 
Програми-перекладачі та форуми перекладачів
Засоби автоматичного перекладу текстів вбудовані навіть у пошукові машини.
Для безкоштовних перекладів невеликих текстів можна застосувати веб-перекладач  «переклад онлайн» http://pereklad.online.ua/ . технологія роботи з перекладачем така. У перше поле вводять або вставляють за допомогою буфера обміну текст деякої мови і вибирають з меню дві мови: (з якої  перекладати і на яку перекладати), а також зазначають тему тексту: загальна, Інтернет, авто, бізнес, право, техніка. Виконують команду Перекласти і у полі результату отримують переклад.
Для перекладу великих текстів на ПК варто встановити платну програму-перекладач Pragma 5.x+. ця програма підтримує сім мов: англійську, російську, українську, німецьку, латинську, польську, французьку. Х означає кількість задіяних мов, а + свідчить про наявність додаткових спеціалізованих словників.
Форуми перекладачів дають змогу проконсультуватись в мережі у фахівців щодо перекладу того чи іншого складного слова чи звороту, щоб поліпшити якість перекладу термінів і текстів.
Інтерактивні та мультимедійні курси іноземних мов
Інтерактивні та мультимедійні курси вивчення іноземних мов здебільшого на комерційній основі пропонують сайти державних навчальних закладів і приватних компаній.

Мультимедійність означає, що в навчанні задіяні різні форми подання матеріалу з  використанням  текстової форми, звукової, графічної, відео. Інтерактивність – це засіб реалізації зворотнього зв’язку в навчанні, коли учень не лише отримує відомості, але й бере активну участь у навчальному процесі: вибирає теми, відповідає на питання, заповнює форми, переміщає графічні об’єкти, запускає відео фрагменти, регулює вибір тем навчання відповідно до своїх потреб і можливостей. 

Навчання в Інтернеті

Оглад українських і зарубіжних освітніх сайтів.
У нашій країні всі вищі навчальні заклади, а також більшість спеціальних  і загальноосвітніх мають власні сайти. Вони дають змогу студентам і батькам отримати інформацію про структуру навчального закладу, напрямки підготовки, склад викладачів, здобутки закладу, умови прийому на навчання тощо.
Корисні освітні сайти:
Освітній портал (www.osvita.org.ua)
Освіта.ua (osvita-ua.net)
Освіта в Україні (www.ednu.kiev.ua)
Освіта (www.osvita.ua/ukr/).
Освітні сайти та потрібні відомості про освіту можна знайти за допомогою пошукової системи, наприклад Google. Ввівши у поле пошуку фразу «освіта в Україні» чи подібну до неї, отримаємо список доступних інтернет-ресурсів.
Наприклад, на «Освітньому порталі» можна ознайомитись з новинами освіти і науки, довідниками про вищі навчальні заклади України, дистанційною освітою, навчальними курсами, освітою за кордоном, бізнес-освітою, інформацією для абітурієнта та студента, особливостями зовнішнього тестування тощо.
Зарубіжні освітні сайти будуть корисні учням, які планують продовжити навчання в Росії, США, Канаді, Польщі, Німеччині тощо.
У США, як і у всьому світі, визнається сертифікат, який отримують після складання тесту TOEFL, що визначає рівень володіння англійською мовою.
Для вступу ще потрібно скласти додаткові тести, які залежать від вибраного університету.
Веб-енциклопедії
Веб-енциклопедії – енциклопедії, які розташовані на веб-серверах.
Веб-енциклопедії є двох видів: закриті (створюються лише фахівцями) та відкриті (поповнюються звичайними користувачами).
 Великою популярністю у світі  користується відкрита веб-енциклопедія «Вікіпедія», розділи якої доступні безкоштовно 250 мовами.  Український варіант http://uk.wikipedia.org ,  російський варіант http://ru.wikipedia.org.
ПОНЯТТЯ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ
Дистанційне навчання (ДН) є формою одержання освіти, поряд з очною і заочною, при якій в освітньому процесі використовуються кращі традиційні та інноваційні методи, засоби і форми навчання, засновані на комп'ютерних і телекомунікаційних технологіях. Основу освітнього процесу при ДН складає цілеспрямована і контрольована інтенсивна самостійна робота студента, який може навчатися в зручному для себе місці, за індивідуальним розкладом, маючи при собі комплект спеціальних засобів навчання і погоджену можливість контакту з викладачем по телефону, електронною і звичайною поштою, а також очно.
ДН є цілеспрямований інтерактивний, асинхронний процес взаємодії суб'єктів і об'єктів навчання між собою і з засобами навчання.
У системі освіти ДН відповідає принципу гуманістічності, згідно з яким ніхто не повинен бути позбавлений можливості навчатися через бідність, географічної або тимчасової ізольованості, соціальної незахищеності і неможливості відвідувати освітні установи в силу фізичних недоліків чи зайнятості виробничими й особистими справами. Будучи наслідком об'єктивного процесу інформатизації суспільства та освіти і вбираючи в себе кращі риси інших форм, ДН ввійшло в ХХI століття як найбільш перспективна, синтетична, гуманістична, інтегральна форма одержання освіти.
Існують і інші трактування понять дистанційного навчання й освіти, що відображають різноманіття підходів ДН їх розуміння:
Дистанційна освіта - особлива, досконала форма, що поєднує елементи очного, очно - заочного, заочного і вечірнього навчання на основі нових інформаційних технологій і систем мультимедіа. Сучасні засоби телекомунікацій і електронних видань дозволяють подолати недоліки традиційних форм навчання, зберігаючи при цьому всі їх гідності;
Дистанційне навчання - нова організація освітнього процесу, що базується на принципі самостійного навчання студента. Середа навчання характеризується тим, що учні в основному, а часто і зовсім, віддалені від викладача в просторі і (або) в часі, в той же час вони мають можливість в будь-який момент підтримувати діалог за допомогою засобів телекомунікації.
 Переваги та недоліки навчання в Інтернеті
Спочатку відзначимо плюси дистанційного навчання.
· Технологічність - навчання з використанням сучасних програмних і технічних засобів робить електронну освіту ефективнішим. Нові технології дозволяють зробити візуальну інформацію яскравою і динамічною, побудувати сам процес освіти з урахуванням активної взаємодії студента з навчальною системою.
· Розвиток Інтернет мереж, швидкісного доступу в Інтернет, використання мультимедіа технологій, звуку, відео робить курси дистанційного навчання повноцінними і цікавими.
 На думку 57% викладачів США, результати дистанційного навчання не поступаються або навіть перевершують результати традиційних занять. 33,3% опитаних викладачів вважає, що в найближчі роки результати дистанційного навчання перевершать результати аудиторного.
- Доступність і відкритість навчання - можливість вчитися віддалене від місця навчання, не покидаючи свій дім або офіс. Це дозволяє сучасному фахівцеві вчитися практично все життя, без спеціальних відряджень, відпусток, поєднуючи з основною діяльністю. При цьому роблячи упор на навчання увечері і у вихідні дні. 
· Можна вчитися перебуваючи практично в будь-якій точці земної кулі, де є комп'ютер та Інтернет.
· Як правило дистанційне навчання дешевше звичайного навчання, в першу чергу за рахунок зниження витрат на переїзди, проживання в іншому місті, зниження витрат на організацію самих курсів (не треба оплачувати приміщення для занять, менше обслуговуючого персоналу, витрати на викладачів можуть бути скорочені і т . д.).
· Свобода і гнучкість, доступ ДН якісної освіти - з'являються нові можливості для вибору курсу навчання. Дуже легко вибрати декілька курсів з різних університетів, з різних країн. Можна одночасно вчитися в різних місцях, порівнюючи курси між собою. З'являються можливість навчання в кращих навчальних закладах, за найбільш ефективними технологіями, у найбільш кваліфікованих викладачів.
· Навчання в будь-який час в будь-якому місці дозволяє студентам не тільки залишатися в звичній для них обстановці і зберегти звичний ритм життя, а й виробити індивідуальний графік навчання.
· Людина може навчатися дистанційно інкогніто, в силу різних причин (вік, стан, посаду, сором'язливість і т.д.).
· Можливість навчання інвалідів і людей з різними відхиленнями.
· При використанні дистанційного навчання навчальний заклад отримує більшу кількість іноземних студентів, університети мають можливість збільшити кількість студентів за рахунок залучення дистанційних слухачів з інших країн і міст.
· Індивідуальність систем дистанційного навчання. ДН носить більш індивідуальний характер навчання, більш гнучке, який навчається сам визначає темп навчання, може повертатися по кілька разів ДН окремих уроків, може пропускати окремі розділи і т.д. Слухач вивчає навчальний матеріал в процесі всього часу навчання, а не тільки в період сесії, що гарантує більш глибокі залишкові знання. Така система навчання змушує студента займатися самостійно і отримувати їм навички самоосвіти.
· Досвід показує, що студент, який навчається дистанційно стає більш самостійним, мобільним і відповідальним. Без цих якостей він не зможе навчатися. Якщо їх не було спочатку, але мотивація до навчання велика, вони розвиваються і по закінченню навчання виходять фахівці, дійсно затребувані на ринку.
· Документування процесу навчання -  електронне листування з тьютором і він може звертатися до них пізніше, в міру необхідності.
· ДН надання можливості навчання більшій кількості людей, підвищується інтерес до навчання, зростає продуктивність навчання, дозволяє вчитися тоді, коли це необхідно, привертає людей різних вікових груп.
· ДН робить процес навчання більш творчим та індивідуальним, відкриває нові можливості для творчого самовираження учня.
· Впровадження ДН зменшує нервозність учнів при здачі заліку або іспиту.
· ДН індивідуалізовано, можливість адаптації до стилю роботи кожного учня і вчителя, надання інструментів для самостійної  настройки.
· Використання сучасних Інтернет технологій та ДН дозволяє легко формувати різні віртуальні професійні спільноти (наприклад спільноти вчителів), спілкуватися вчителям між собою, обговорювати проблеми, вирішувати спільні завдання, обмінюватися досвідом, інформацією і т.д.
· Розвиток ДН вимагає використання нових інструментів і методів навчання, побудови нових моделей навчання.
· Абсолютно нові можливості відкриває використання в навчанні пошукових машин. Сучасні пошукові машини акумулює в собі мільярди документів, це величезні бази інформації і наше завдання використовувати їх в процесі навчання.
Незважаючи на безліч переваг, ДН має і свої недоліки:
· Відсутність прямого очного спілкування між учнями і викладачем. А коли поряд немає людини, яка могла б емоційно офарбувати знання, це значний мінус для процесу навчання.
· Необхідність в персональному комп'ютері та доступ в Інтернет.
· Високі вимоги ДН постановки задачі на навчання, адміністрування процесу, складність мотивації слухачів.
· Однією з ключових проблем Інтернет-навчання залишається проблема аутентифікації користувача при перевірці знань. Більшість дистанційних програм передбачає очну екзаменаційну сесію. Частково ця проблема вирішується з установкою відеокамер на стороні навчає і відповідного програмного навчання.
· Необхідність наявності цілого ряду індивідуально-психологічних умов. Для дистанційного навчання необхідна жорстка самодисципліна, а його результат безпосередньо залежить від самостійності і свідомості учня.
· Як правило, навчаються відчувають недолік практичних занять. Відсутній постійний контроль над учнями, який для людини є могутнім спонукальним стимулом.
· Висока вартість побудови системи дистанційного навчання, на початковому етапі створення системи, великі витрати на створення системи дистанційного навчання, самих курсів дистанційного навчання і купівлю технічного забезпечення.

· Висока трудомісткість розробки курсів дистанційного навчання. Створення 1:00 дійсно інтерактивного мультимедійного взаємодії займає більше 1000 годин професіоналів. Один із шляхів вирішення цієї проблеми це пошук і використання існуючих відео та аудіо файлів, використання методів поступового ускладнення дистанційних курсів.

Програмні засоби навчання профільного предмета

Існує цілий ряд програм, які безпосередньо призначені для забезпечення навчання. Такі програми називають програмними засобами навчального призначення, або педагогічними  програмними  засобами (ППЗ). Прикладами таких програм є  «Gran1», «Віртуальна лабораторія», «Людина, суспільство і світ» тощо.
Перевагою програмних засобів навчального призначення є наявність  зручних у використанні засобів візуалізації навчального матеріалу: статичне та динамічне представлення об’єктів, процесів, явищ, їх складових, графічне представлення  закономірностей і результатів проведених учнем експериментів. Однією з переваг  ППЗ є швидкий зворотній зв'язок між користувачем і засобами ІКТ. Такий зворотній зв'язок називається інтерактивністю програмного засобу.
ППЗ можна поділити на :
v     Електронні посібники – електронні навчальні видання, які доповнюють підручники та містять навчальний матеріал з певного предмету
v     Електронні практикуми електронні навчальні збірники практичних завдань і вправ:
Ø      Віртуальні лабораторії

Ø      Електронні тренажери
Ø      Електронні задачники
v     Електронні засоби контролю навчальних досягнень учнів – комп’ютерні програми , призначені для створення тестових завдань, проведення тестування та фіксації результатів
v     Мультимедійні засоби ілюстративного і довідкового спрямування:
Ø      Електронні атласи – електронні колекції зображень різних об’єктів (карти, креслення) із засобами навігації  та пошуку наприклад Електронний  атлас «Історія України»
Ø      Електронні хрестоматії – електронні навчальні видання літературно-художніх, історичних та інших друкованих, музичних творів, творів образотворчого чи кіномистецтва  або їх фрагментів. Фотохрестоматія для 10-12 класів з англійської мови
Ø      Електронні енциклопедії – електронні довідкові видання, що містять основні відомості з однієї чи кількох галузей знань і практичної діяльності, подані у коротких статтях, доповнені аудіо- та відео матеріали, засобами пошуку та відбору довідникових матеріалів (Електронна база знань «Людина, суспільство і світ»
Ø      Електронні словники – електронні довідникові видання словників  державної або іноземної мов, що містять засоби  пошуку слів та словосполучень і доповнені можливістю прослуховування фрагментів словника (Навчальне середовище «10000 Words»

Незалежно від  типу педагогічного програмного засобу, можна передбачати наявність у ньому таких складових:
v     Меню програми, яке відображає зміст матеріалу у програмному засобі або надає доступ до його основних функцій;
v     Гіпертекстової системи навігації між блоками навчального або довідкового матеріалу;
v     Пошукової системи для швидкого   звертання до потрібного блока;
v     Довідки з навчального матеріалу предмета або із засобів керування програмою.
Залежно від типу ППЗ до його складу можуть входити:
·         Текстовий інформаційний блок
·         Колекція графічних зображень
·         Колекція аудіо та відео матеріалів
·         Блок виконання тренувальних вправ і практичних  завдань

·         Контролюючий блок та інше